Andora – jak się poruszać

andorra_lrg[1]Wystarczy rzut oka na mapę Andory, by się zorientować, że główne szlaki komunikacyjne Księstwa, w kształcie litery Y, przebiegają wzdłuż dolin rzeki Valiry i jej dwóch dopływów, Valiry Północnej i Valiry Wschodniej.

Od granicy hiszpańskiej (w pobliżu La Seu d’Urgell), prowadzi na północ droga CG 1, która rozwidla się na wysokości Escaldes-Engordany, tuż za stolicą, Andorra la Vella. Jedna z odnóg (CG 3) wiedzie dalej na północ, w kierunku parafii Ordino, druga (CG 2) – na wschód, przez parafie Encamp i Canillo, do granicy francuskiej w Pas de la Casa.

Jedna z głównych tras (CG 4) prowadzi również z Massany na wschód, przez miasteczka Erts, Xixerella i Pal. Pozostałe drogi, wiodące w głąb kraju, są niższej kategorii, węższe, ale na ogół też dobrej jakości.

W Andorze wszędzie jest blisko. Odległości między stolicami poszczególnych parafii nie przekraczają zwykle kilku lub kilkunastu kilometrów. Dysponując samochodem można dotrzeć w krótkim czasie w każdy zakątek Księstwa, do którego prowadzą drogi. Wiele zabytków i miejsc wartych zwiedzenia znajduje się przy głównych szlakach komunikacyjnych. Do innych da się zwykle także dojechać, oznacza to jednak pokonywanie serpentyn i wspinaczkę samochodem pod górę.

Miejsca, do których nie ma dojazdu, w rejonach pozbawionych dróg, zwłaszcza na dziewiczych obszarach parafii Escaldes-Engordany i Encamp, wymagają często wielogodzinnej pieszej wędrówki, ale to już inny rodzaj turystyki. To Wielka Przygoda dla prawdziwych miłośników włóczęgi po górach.

Jeśli ktoś nie dysponuje w Andorze samochodem, może liczyć na komunikację autobusową. Istnieje sześć regularnych linii autobusowych między poszczególnymi parafiami, a przystanki znajdują się na centralnych ulicach miast. Rozkładami jazdy dysponują punkty informacji turystycznej. Bilety można nabyć bezpośrednio u kierowcy. Autobusy kursują zwykle między 7:00 a 21:00, ale są także linie nocne.

bus_turistic_0[1]

Możliwość wygodnego dotarcia do atrakcyjnych turystycznie miejsc i zwiedzenia ich z przewodnikiem zapewnia Bus Turístic, odjeżdżający z Sant Julià de Lòria i Andorra la Vella. Kursuje przez cały rok trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek, sobota), tyle że w sezonie letnim (maj-październik) są do wyboru trzy trasy rano i trzy po południu, zaś w zimowym (listopad-kwiecień) – trzy poranne i tylko jedna popołudniowa (w soboty). Obejmują one taką tematykę, jak pejzaże, architektura, sztuka romańska, kultura wsi, środowisko miejskie, ludowe tradycje. Pojedyncza trasa kosztuje 12 €, dwie – 18 € (dzieci do 12 lat gratis). Broszurę Bus Turístic można otrzymać w punktach informacji turystycznej.

 


taxi300-300x144[1]

Andorskie taksówki pomalowane są na biało-żółto. Nie zatrzymuje się ich na ulicy. Czekają na pasażerów na kilku zaledwie postojach w Andorra la Vella i Escaldes-Engordany lub przyjeżdżają na telefoniczne wezwanie. Taryfy za przejazd obejmują dwie strefy: A (Andorra la Vella i Escaldes-Engordany) i B (pozostałe parafie). W czasie sezonu narciarskiego rząd Andory ustala wysokość opłat za dojazd taksówką ze stolicy do rejonów tras narciarskich. Jadąc z powrotem płaci się już według taksometru.