Andora – jak dojechać

Jednym z fenomenów Andory jest to, że ten nowoczesny europejski kraj nie posiada linii kolejowych ani lotniska. Samolotem dolecieć można do Perpignan lub Tuluzy we Francji albo do Barcelony, Girony lub Reus w Hiszpanii, pociągiem zaś da się dojechać do francuskiego L’Hospitalet lub hiszpańskiego Puigcerdà, ale potem trzeba się przesiąść na autobus. Najwięcej połączeń autobusowych ma Lérida (Lleida) i Barcelona (dworzec Barcelona Nord), czyli miasta, do których dociera szybka kolej AVE z Madrytu.

2010326104944796a[1]

Na razie dojeżdża się do Andory tylko samochodem, autobusem lub motocyklem, przez przejście graniczne w pobliżu La Seu d’Urgell od strony Hiszpanii lub Pas de la Casa od strony Francji. Główna droga, prowadząca przez terytorium kraju między tymi przejściami, ma około 40 km długości.

Osobną kwestią jest wybór trasy dojazdowej, jeśli planujemy jechać samochodem. Istnieje kilka alternatywnych możliwości, które wiążą się z odmiennymi warunkami i czasem podróży.

Wjazd od strony Francji jest dużo trudniejszy. Nawet jeśli zdecydujemy się na skorzystanie przy samej granicy z płatnego (ok. 5 €) prawie 3-kilometrowego Tunelu d’Envalira, by oszczędzić sobie uciążliwej jazdy serpentynami już na terenie Andory, czeka nas długa kręta droga między francuską autostradą w okolicach Perpignan a granicą w Pas de la Casa.

O wiele wygodniej dojeżdża się do Księstwa od strony Hiszpanii. Ale tu także mamy parę opcji. Możemy wybrać trasę, którą pokonują zwykle autokary wycieczkowe, wożące do Andory turystów: autostradą AP-7, a potem drogą C-16 w kierunku Manresy i Bergi. Trasa ta prowadzi przez Tunel Cadí, wykuty na wysokości 1175 m n.p.m. i mający 5026 m długości. Niestety, przejazd nim kosztuje ok. 11 € w jedną stronę. Autostrada zresztą także jest płatna.


Aby uniknąć tych kosztów, polecam trasę z wybrzeża: od drogi krajowej N-II na południe od Girony, nowoczesną drogą szybkiego ruchu C-25 przez Santa Coloma de Farners, Vic i Manresę, potem C-55 przez Cardonę i Solsonę i C-15 (wyjątkowo malowniczą trasą wzdłuż rzeki Segre) do La Seu d’Urgell.


Trasą przez Tunel Cadí lub przez Cardonę i Solsonę dociera się do Andory z wybrzeża Katalonii w ciągu 3-4 godzin.

Szczerze natomiast odradzam północną trasę, która na mapie wydaje się najkrótsza i najbardziej oczywista: przez Ripoll i Puigcerdá. Chyba, że ktoś uwielbia wielogodzinną jazdę górskimi drogami…