NATURLANDIA

Trasą przez Aubinyà i Juberri dojeżdża się na wschodnie rubieże parafii Sant Julià de Lòria, gdzie – wzdłuż granicy z Hiszpanią – znajduje się las La Rabassa, a na jego obszarze jedna z największych turystycznych atrakcji Andory: Naturlandia.

Jest to, jak mówią przewodniki, “ekologiczny park rozrywki w Pirenejach”, czynny przez cały rok (XI-IV 9:00-17:00, 15 VII-13 IX – 10:00-19:00, w pozostałych okresach 10:00-18:00) i zapewniający mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich.

Składa się z trzech obszarów: tzw. Pola Śnieżnego (Camp de Neu La Rabassa), położonego na  wysokości 2.050 m n.p.m, Pola-Bazy (Camp Base), na poziomie 1.600 m i łączącego je Sektora Tobotronc (“toru saneczkowego”).

Tobotronc, główna atrakcja Naturlandii, to w istocie roller-coaster czyli coś w rodzaju kolejki górskiej w postaci najdłuższego na świecie, bo liczącego 5,3 km, toru saneczkowego na wolnym powietrzu. Jazda przez las dwuosobowymi “sankami”, których prędkość można kontrolować, zapewnia skok adrenaliny i wiele emocji!

Kolejną specjalną atrakcją jest jedyne w Andorze ekologiczne sztuczne lodowisko o powierzchni 400 m², mieszczące 80 osób.

naturlandia

Pozostałe rozliczne propozycje rozrywek to, zależnie od pory roku: paintball, strzelanie do tarczy z łuku, jazda konna, jazda na sankach lub wózkach z psim zaprzęgiem (mushing), quady (lub skutery śnieżne), rowery górskie, wyczynowa jazda na rowerach na specjalnie przygotowanym terenie (Monster Bikepark), zjazd po sztucznym torze na gumowym pontonie (tubbing), marsze na orientacje z mapą i kompasem po lesie, przejażdżki w kilkuosobowych pojazdach gąsienicowych, jazda na nartach (ponad 15 km tras o różnym stopniu trudności), marsze na śnieżnych rakietach, elektryczne autka i liczne zabawy dla dzieci. Jak widać, atrakcji nie brakuje!

Na terenie parku są także sklepy i restauracje, można się więc zaopatrzyć w pamiątki i dobrze zjeść.

Niestety, jak to bywa na ogół w parkach rozrywki, spędzenie tam całego dnia stanowi zwykle uszczerbek dla kieszeni, zwłaszcza gdy odwiedza się je całą rodziną. Oto przykładowe ceny atrakcji Naturlandii (2010 rok): tobotronc: 9 € (dzieci 5-11 lat – 5,50 €), zniżki przy większej liczbie jazd; wypożyczenie roweru górskiego: 8,50 € / godz.; strzelanie z łuku: 6,50 € / 30 min.; lodowisko (+ sprzęt): 4 € / 30 min.; paintball, 200 kul: 15 €; psi zaprzęg, 1 km: 22 €; quady, do 2 osób, 30 min.: 44-54 € (latem drożej). Bardziej szczegółowe informacje pod adresem: www.naturlandia.ad